Aydan Tuncayengin

Aydan Tuncayengin

Zamanın Ruhu
aydan.tuncayengin@gocekgazete.com

Sanatla sanayinin buluştuğu sürdürülebilir bir geleceğe yatırım!

16 Haziran 2022 - 15:30 - Güncelleme: 16 Haziran 2022 - 15:39

Sanatla sanayinin buluştuğu sürdürülebilir bir geleceğe yatırım!

“İzmir’in gücüne güç katmaya geldik” sloganıyla yola çıkan Azra Galvaniz Yönetim Kurulu Başkanı Recep Özekinci yaptığı konuşmada Azra Galvaniz’in ‘Sürdürülebilir sanayi geleceğe yatırımdır’ yolculuğundaki firmasının dünya standartlarındaki projelerini anlattı.
Özekinci konuşmasına başlarken “Türkiye’de ilk defa duvarlarını sanatla, bir mural çalışmasıyla süsleyen bu fabrikanın hikâyesini anlatarak sözlerime başlamak istiyorum. Çünkü sanat ve sanayinin bir araya gelmesi bizim adımıza çok önemli…
Sektöre giriş yaptığım ve tecrübe edindiğim Diyarbakır yıllarından sonra, İzmir’de yatırım yapmaya karar verdik ve İzmir Aliağa’da bulunan fabrikamızı 2 ay önce faaliyete geçirdik.
Azra Galvaniz, dünya standartlarındaki projeleriyle sınırsız ve kusursuz hizmet anlayışını birleştiren bir kuruluş…

İzmir’in en büyük sıcak daldırma galvaniz tesisi Azra Galvaniz’in açılışına İzmir Medya Platformu olarak katıldık.
Özekinci “Türkiye’de ilk defa duvarlarını sanatla, bir mural çalışmasıyla süsleyen bu fabrikanın hikâyesini anlatarak sözlerime başlamak istiyorum. Çünkü sanat ve sanayinin bir araya gelmesi bizim adımıza çok önemli… Sektöre giriş yaptığım ve tecrübe edindiğim Diyarbakır yıllarından sonra, İzmir’de yatırım yapmaya karar verdik ve İzmir Aliağa’da bulunan fabrikamızı 2 ay önce faaliyete geçirdik. Azra Galvaniz, dünya standartlarındaki projeleriyle sınırsız ve kusursuz hizmet anlayışını birleştiren bir kuruluş…

Yaptığımız sıcak daldırma galvaniz işlemini hem de yenilenebilir enerjiye yaptığımız yatırımı geleceğe attığımız bir imza olarak görüyoruz. Azra Galvaniz olarak, 30 bin metrekarelik alan üzerine kurulu, 6 bin metrekaresi galvaniz holü ve 4 bin metrekaresi çelik işleme servis merkezi olmak üzere toplamda 10 bin metrekarelik kapalı üretim alanına sahip tesisimiz İzmir’in birincisi konumundadır. Azra Galvaniz olarak kente yıllık 100 bin ton kapasiteli sıcak daldırma galvaniz havuzu inşa ettik.

100 bin tonluk çeliği İzmir’den başka bir yere göndermeden sıcak daldırma galvaniz yöntemiyle galvanizleyeceğiz. Azra Galvaniz olarak ürün çeşitliliğini ve istihdamı da artıracağız. 13 metre uzunluğunda, 3,6 metre derinliğindeki İzmir’deki en büyük sıcak daldırma galvaniz tesisi olarak fark yaratacağız. Şu anda İzmir’den her ay 7 bin ton ürünü İstanbul, Sakarya, Konya ve Ankara’ya gönderiyoruz.


Bu da her ay yaklaşık 350 Tır’ın gittiğini gösteriyor. Bu hesaba göre yaklaşık 15 milyon TL ülke ekonomisine ve sanayisine katkı sağlayacağız. Bu oranda aylık nakliye maliyetleri ortadan kalkacak. Geride bıraktığımız 2 ay içerisinde İzmir’de 160 kişiyi bünyemize kazandırdık. Faaliyete geçtiğimizde ise yıl sonuna kadar 350 kişiyi istihdam edeceğiz.
Her geçen gün artan üretim ve istihdam kapasitesiyle İzmir sanayisinin gücüne güç katmaya geldik. Ayrıca içinde yaşadığımız çevre de bizim için çok önemli. Bugün cümlelerimi bir sanayici olarak değil de bu ülkede yaşayan bir vatandaş olarak kuruyorum. Hepimizin yaşamak için doğaya ihtiyacı var. Doğayı ancak bizler korursak, çabalarımız bireyselden toplumsala dönüşürse doğayı koruyabiliriz.

Azra Galvaniz olarak ürettiğimiz ürünlerin tekrardan doğaya kazandırılması için çalışıyoruz. Bizim için tarım da çok önemli. Temiz enerjiyi tarımla birleştirebilirsek en önemli hedeflerimizden birine ulaşmış olacağız. Bu noktada İzmir’in gücüne güç katmaya geldik. İzmir’e gelişimizle ilgili bir farkındalık yaratma amacıyla yola çıktık.
Biz buraya farklı bir enerji vermek istiyoruz. Bu şirket benim şahsıma değil İzmir’e ait. Buradaki istihdamı artırmayı, gençlerimizin başarılarında pay sahibi olmayı onu çok önemsiyoruz.

İzmir’de ilk kez sanayi ve sanatın buluştuğu bir çalışmanın temellerini atmaktan da büyük mutluluk duyuyorum. Bütün sanayicilerin sanatla birleşmesini, çevreye olan duyarlılıklarının artmasına öncü olmasını diliyoruz.
Hayaller olmazsa gerçekler olgunlaşmaz, hayallerin raf ömrü olmaz, kısacası hayallerin son kullanma tarihi yoktur. Yeter ki hayallerimizin ayakları yere basabilir ölçülerde olsun. Bugün burada bizlerle birlikte olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz.”

Siyaset, iş ve sanat camiasının önde gelen isimlerinin katılımı ile görkemli bir fabrika açılışı gerçekleşti. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı açılışta Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de açılış protokolüne katıldı.

Yerli yatırımcılar ülkemiz için değerlidir.  Üretim ve istihdam kapasitesinin artması, ihracat yönünde yapılan çalışmalar İzmir ve Türkiye sanayisinin gücüne güç katacaktır. Haslkın ekonomisine de katkı sağlamasını umut ediyorum...

Sağlık ve Sevgiyle Kalın
Aydan TUNCAYENGİN

Bu yazı 278 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum