İlyas Arıkan

İlyas Arıkan

Engellinin Sesi
ilyasarikan4848@gmail.com

Hakkında

ENGELLİNİN HALİNDEN ENGELLİ YAŞAYANLAR ANLAR

Ben İlyas Arıkan, Fethiye Yanıklar Mahallesinde yaşayan bir engelliyim. Fethiye Engelliler Kent Konseyi Üyesiyim. Daha iyi yaşanır bir dünya için bzrimde bir katkımız olsun diye bu köşeden engellilerin yaşadığı bazı sorunları ve çözüm önerilerini kendi dilimden anlatmaya çalışacağım. Olursa bazı hatalarımız şimdiden affola.

Gelelim bugünkü konumuza;

Engelli arkadaşlarım, bugün biz engelliler ilçemizde kamu binalarına, bankalara, milli eğitime bağlı okullara, hastanelere ulaşılabilir halde kullanabiliyormuyuz?  

Engelliye ulaşılabilir halde olmayan bazı kamu kurumları; 

  1. Fethiyede kaymakamlık binamız var. Her ne kadar sit koruması altında olsa da engelli, tekerlekli sandalyeli hiçbir arkadaşımız ilçenin mülki amiri kaymakamımıza yani devletimize ulaşamıyor.  Bir asansörü yok. İstense ilçemizin kaymakamlık binasında biz engellilerin ulaşabilmesi için bir asansör olabilir. Benim devletime, kaymakamıma neden ulaşamıyayım ?
  2. Özel ve devlet banka atemelerinin ( ATM) yüzde 95’i engellilerin erişim sağlayabildiği atemeler değil,  engelliler olarak ATM’lere ulaşılabilir olması öncelikli talebimizdendir.  Banka şubelerinin  de engellilerin ulaşabilir halde olanı bir elin parmakları kadar sayılı haldedir ve bunların engellilerin ulaşabilecek hale getirmeleri dileklerimiz arasındadır. 
  3. İlçemiz Fethiye de zihinsel engelliler derneğinin başvurusu ile açılmış olan engelli rehabilitasyon, araştırma merkezinin ve aynı binada engellilerin eğitim kurumunda “hayata katıl işe atıl” eğitim merkezinde bile engelli arkadaşların ulaşılabilir olmaması yani bir engelli asansörünün olmaması manidardır. Ayrıca devlet hastanesinde bir engellinin emar ( MR) cihazına yardımsız görüntü alınamıyor. Türkiye’de engelliler oranının en yüksek olduğu ilçesinde (engelli sayısında ilk şuralarda olan) engellilere hizmetler çok geç kaldı. Bugünkü konumuz biz engelliler olarak ulaşamadığımız kurumlarımızın tüm engellilerin ulaşabileceği hale getirilmesidir. 

Başta tekerlekli sandalyeliler olmak üzere tüm engelliler ulaşabilsin kendi işini kendi yapsın.

İlyas Arıkan 

engelli (tekerlekli)

Fethiye kent konseyi engelli meclisi üyesi

YANIKLAR Fethiye

03.10.2022